Blog

Taner Gündoğan / Genel  / “Nedir” Blog Yazısı Taslağı

“Nedir” Blog Yazısı Taslağı

Yeni Başlayanlar için “Blog”: Blog Nasıl Açılır, Blog Nasıl Yazılır?” başlıklı yazıda en çok aranan blog türlerinde için Hubspot’un yayınladığı taslakları paylaşacağımı belirtmiştim. “Nasıl yapılır” Blog Yazısı Taslağı ve Liste Blog Yazısı Taslağı‘nın ardından sıra “nedir” yazılarında. Başlıyoruz: 

Kendinizi ne sıklıkta Google’a … nedir yazarken buluyorsunuz? Bazen kullanıcıların bir soruya hızlı bir şekilde cevap bulmaları gerekir. Nedir başlıklı blog yazıları* bu soruyu yanıtlamanız için bir fırsattır.

*Bu blog yazısı taslağı “… ne zaman”, “… kimdir” veya “neden …” ve benzer başlıklı yazılar için de geçerlidir.

Başlık

“Nedir” ile biten başlığınız 60 karakterden (harf-sayı-sembol vb.) daha uzun olmamalı.

Giriş – Tanım ve Önem

100 kelimelik kısa bir girişte bahsettiğiniz konunun önemini ve kimler için geçerli olduğunu belirtmelisiniz.

-Örneğin, bu yazıda, X’in ne olduğunu, neden önemli olduğunu ve genellikle kimler tarafından hangi amaçla kullanıldığını açıklayacağız.

Tanım: Bazı okuyucuların açıkladığınız konuda hiçbir fikri olmayabilir. (Eğer yazdığınız şey iyi biliniyorsa tanımı atlayabilir ya da kısa tutabilirsiniz)

Önem: Tanım sonrası okuyucunun yazının fikrini anlamasının ve yazdıklarınızı nasıl yapacağını bilmesinin neden önemli olduğunu açıklamalısınız.

Gelişme – Örnekler/İpucu ve Hatırlatmalar

Bu kısımda aşağıdaki isteğe bağlı seçeneklerden birini yazıya dahil etmeniz anlaşılırlığı arttıracaktır.

Örnekler (İsteğe bağlı)

Okuyucularınıza fayda sağlayacağını düşünüyorsanız, açıklamakta olduğunuz kavramın birkaç örnek verebilirsiniz. Ayrıca bu kısımda görsel içeriklerden de destek alabilirsiniz. (Bu kısmı çok fazla uzatıp liste blog yazısına dönüştürmemeli, kısa ve öz tutmalısınız.)

İpucu ve Hatırlatmalar (İsteğe bağlı)

Bilgi ve deneyiminiz dahilinde birkaç ipucu vererek konu hakkındaki yardım düzeyinizi arttırabilir ve/veya yazınız içerisindeki en önemli noktayı metin içinde kaybolma riskine karşı hatırlatabilirsiniz. (Eğer yazınızın yeterli olduğunu düşünüyorsanız bu bölümü atlayabilirsiniz.)

Sonuç – Kapanış

Kapanış okuyucuyu bir sonraki aşamaya motive etmelidir. Örneğin konu hakkında bilgi almaya devam etmek isteyen okuyucuları konuyla ilgili sitenizdeki diğer kaynaklara yönlendirebilirsiniz.

CTA: Call-to-Action

Yazının paylaşılması, sayfanın takibi gibi etkileşimler blog sürdürülebilirliği için büyük önem taşır. Okuyucuları kullandığınız platformdaki “tek tıkla” çözüm sağlayan -kullanıcıyı yormayan- paylaşım, takip butonlarına ve yorum yazmaya yönlendirebilirsiniz.

KONTROL LİSTESİ

  • Okuyucunuza net ve yol gösterici bir adım sağladınız mı?
  • Kavram hakkında gerçek bilgi ve istatistikleri sağladınız mı?
  • Kavramı anlamanın önemini vurguladınız mı?
  • Kaynaklarınızı uygun bir şekilde alıntıladınız ve link olarak bağladınız mı?
  • Yazım kurallarını kontrol edip son düzeltmeleri yaptınız mı?
  • En az 1-2 görsel içerik eklediniz mi?
  • Yazı 800-1.000 kelime aralığında mı?
No Comments

Leave a Reply