Blog

Taner Gündoğan / Genel  / Yeni Başlayanlar için “Blog”: Blog Nasıl Açılır, Blog Nasıl Yazılır?

Yeni Başlayanlar için “Blog”: Blog Nasıl Açılır, Blog Nasıl Yazılır?

Amacı öğrenileni paylaşmak olan bu blogda araştırmadan bir işe girişmek olmazdı.

Web (İnternet Ağı) + Log (Günlük) = Weblog’un kısaltması “Blog

Bu yazıda blog kurmayı düşünen arkadaşlara yardımcı olmak için blog kurmanın temel adımlarından içerik üretimi odağında bahsedecek, diğer bir çok konunun yanı sıra blog kurup geliştirmenize yönelik dersler de içeren tamamen ücretsiz ve sertifikalı eğitim platformuna işaret edecek ve en çok okunan blog yazılarının taslaklarını paylaşacağım. Her yazıda olacağı gibi burada da detaylarda boğulup sıkılmadan “öz” bilgiyi vermeye çalıştım. Başlıyoruz:

Blog kurmak kullanılacak platform ve alan adını seçmek ile içerik üretmek olmak üzere 3 temel adımdan oluşuyor.

Doğru Platformu Seçmek

Doğru platformu seçerken içerik yönetim sistemi (CMS) olarak Blogger ve Tumbler gibi kullanımı daha basit alternatifler var ancak daha iyi bir iş çıkarmak için WordPress tavsiye edilmekte. Toplam internet sitelerinin %36’sının altyapısını oluşturan WordPress üzerinde gerçekleşen aylık faaliyetler de paylaşılıyor: Platformda her ay ortama 70 milyon yeni blog paylaşımı, 410 milyon kullanıcı girişi ve 20 milyar sayfa görüntülenme gerçekleşiyor.

-WordPress kullanımını burada anlatmak yerine ODTÜ’nün hazırladığı ücretsiz ve sertifikalı çevrimiçi eğitim sunan Bilge İş platformunda bir çok faydalı dersin yanı sıra 3 etaptan oluşan “WordPress Kullanarak Web Sitesi Hazırlama” derslerinden yararlanmanızı öneririm.

Arama yapılacak ders kısmına “WordPress Kullanarak Web Sitesi Hazırlama” yazabilirsiniz.

Alan adı seçmek hakkında bir açıklamaya ihtiyaç duyacağınızı sanmıyorum. Ben kişisel bir web sitesi hazırladığımdan kendi adımı kullandım.

İçerik Üretmek

İçerik üretmek kısmı ise asıl odak noktamız:

  • İlgi alanınız ve bilgi birikiminiz çerçevesinde, belirlediğiniz nişin (dar kapsamın) ihtiyacına göre içerik üretmelisiniz. İyiye hizmet eden bir amacınız olmalı ki göstereceğiniz çaba anlamlı olsun:

– Örneğin bu blog lisansüstü düzeyde eğitim almak isteyenlerin/alanların karşılaştığı güçlükleri bire bir deneyimlemiş biri tarafından süreç içerisinde keşfedilen bilgileri paylaşarak onların işlerini kolaylaştırmayı amaçlıyor.

  • İyi başlık. Evet çok klişe ama başlık internet ortamında çok daha önemli. Başlık net olmanın yanı sıra “aranan” olmalı.

-Örneğin bu yazıda olduğu gibi “Nasıl yapılır” (How to) başlıklı blog yazıları en çok arananlar, dolayısıyla en çok okunanlar arasında. Ayrıca “Nedir” (What is) başlıklı blog yazıları da çok okunuyor. Bunların yanı sıra Liste Blog Yazıları (“Yılın En Çok Beğeni Alan 10 Kedisi” gibi) ve infografiğe dayalı blog yazıları da çok popüler. İhtiyaç duymanız halinde Hubspot’dan indirip çevirdiğim bu tarzdaki blog yazı taslaklarını ve PowerPoint üzerinde düzenlenebilen infografik şablonlarını da paylaşacağım.

  • Giriş, gelişme ve sonuca ise çok girmeyeceğim. Klasik makalelerden farklı olarak hız çağında yaşadığımızdan kısa olması (en fazla 600 kelime) tercih sebebi ayrıca içeriği zenginleştirmek ve okuyucuyu sıkmamak adına görsel eklenmesi tavsiye ediliyor.
Zorda kaldığınızda iyi bir kedi ya da kahve resmi sizi kurtarabilir.
  • WordPress, paylaşmaya değer içeriklerinizin düzenli olarak yayınlanmasını, baştan belirlediğiniz çerçevenin dışına çıkmamanızı, temiz ve basit temalar kullanmanızı öneriyor.

-Örneğin, yayın sınırı kişisel hayatımdaki uğraşlarımla belirlenmiş ve tasarım olarak sade olan bu blogda her Pazar bir paylaşım yapılacaktır.

  • Son olarak alandaki uzmanlar sayfanın paylaşımlarının ya da yazar profilinin okuyucular tarafından takip edilmesi ve yorumlar aracılığıyla etkileşime girilmesinin sürdürülebilirlik adına en önemli etken olduğunu vurguluyor. Siz de bu yazının okuyucuları olarak sayfayı takipte kalabilir, bu ve gelecek yazılar için önerilerinizi yorum olarak yazabilir ya da aşağıdaki butonları kullanarak yazıyı istediğiniz platformda kolayca paylaşabilirsiniz.

Kaynakça YERİNE:

Yazıyı hazırlarken ana makale olarak WordPress’in ilgili sayfasından ve tarzları tamamen farklı olan başarılı blog yazarlarının (Ryan Robinson ile Minimalistler) içeriklerinden yararlandım. Uzmanların tavsiyeleri için Buffer’a baktığımı belirtip, taslakları Hubspot’tan indirdiğimi hatırlatayım. Son olarak bilgi ve becerilerimizi geliştirmek adına Bilgeis.net’i de ziyaret etmeyi unutmayalım.

No Comments

Leave a Reply